Сучасне реабілітаційне бладнання для навчання фізичних терапевтів та ерготерапевтів
180Магістерська програма з фізичної терапії та ерготерапії на «Кафедрі фізичної терапії та ерготерапії» складена так, що в процесі навчання студенти відпрацьовують понад 1000 годин практики на базах клінік та реабілітаційних центрів Львівщини. Перш ніж прийти на практику до медичної установи та працювати з пацієнтами, усі студенти відпрацьовують практичні навички в стінах університету. Для того, щоб створити в аудиторіях умови максимально наближені до реальних професійних, команда кафедри працює над матеріально-технічним забезпеченням навчального процесу та облаштовує кабінети доклінічної практики.
Завдяки партнерству кафедри фізичної терапії та ерготерапії УКУ в межах проєкту «Реабілітація травм війни» на кафедрі фізичної терапії та ерготерапії УКУ облаштували кабінет доклінічної практики для навчання студентів на сучасному реабілітаційному обладнанннанні. Особливістю якого є наявність ерготерапевтичної адаптованої кухні.
В кабінеті доклінічної практики студенти магістерської програми з фізичної терапії та ерготерапії відпрацьовують практичні навички реабілітації в умовах, які максимально наближені до реальних.
За словами Олега Білянського, керівника магістерської програми з фізичної терапії та ерготерапії: «Проєкт має дві складові: навчання команд, що надають послуги пацієнтам, які отримали різні травми внаслідок бойових дій та забезпечення оснащенням реабілітаційних відділень. Нашим завданням є підготовка фахівців, які знають і вміють застосовувати реабілітаційне обладнання так, щоб досягнути максимально можливого відновлення пацієнтів. Адже всі професійні інструменти працюють коректно і дають кращі результати лише в руках добре підготовленого фахівця».
Віра Рокошевська, завідувачка кафедри фізичної терапії та ерготерапії УКУ зазначає, що у кабінеті доклінічного навчання студенти використовують в аудиторії те саме обладнання, яке є на клінічних базах чи потенційному місці роботи: «Наша магістерська програма розрахована на підготовку фізичних терапевтів та ерготерапевтів, тому обладнання у кабінеті доклінічної практики є для обох спеціальностей. Окремо варто сказати про ерготерапевтичну кухню, яка є мобільною та безпечною для пацієнтів із різними ураженнями. Ця кухня слугує симулятором для студентів, який дозволяє їм аналізувати потреби різних людей та дає поле для міркувань про те, як можна вдосконалити та покращити дизайн приміщення для пацієнтів. Так, в процесі навчання ми розвиваємо критичне клінічне мислення, адже кожен випускник нашої програми має орієнтуватись на індивідуальні потреби пацієнтів чи клієнтів. Тому, з одного боку, модель цієї кухні є доброю в навчанні, а з іншого боку, дозволяє нашим студентам планувати пропозиції для вдосконалення простору згідно з індивідуальними запитами клієнтів чи пацієнтів».
Студенти діляться враженнями від роботи з обладнанням яке допомагає краще засвоїти знання та відпрацювати навички один на одному, моделюючи потреби пацієнтів у різних ситуаціях.
«Ця кухня дуже добрий практичний інструмент в нашому навчанні, бо ми маємо можливість на заняттях випробувати її в дії, моделюючи різні потреби пацієнтів. Та, зрештою, в результаті такої практики ми можемо потім допомогти пацієнтам та сказати, що в конкретному випадку, певному пацієнту облаштувати вдома кухонний простір згідно до його запиту і потреб», – говорить Дарія Марусенко, студентка магістерської програми з фізичної терапії та ерготерапії, асистентка ерготерапевта.
«Нас вчать орієнтуватись на потреби пацієнта та враховувати їх фінансові можливості. Адже не всі можуть використовувати дороговартісні матеріали та девайси. Кухня, яку ми використовуємо в навчанні є майже ідеальним варіантом, але в навчанні нам дають завдання продумувати облаштування для різних бюджетів. Такий підхід дозволяє нам креативно вирішувати завдання. Ми маємо бачити, як все виглядає в ідеалі для того щоб знати, як придумувати альтернативу для людей із різним фінансовим становищем, так щоб було доступно і зрозуміло, як все використовувати», – розповідає Анастасія Снітько, студентка магістерської програми з фізичної терапії та ерготерапії, асистентка ерготерапевта.
Серед обладнання, з яким можуть працювати студенти у кабінеті доклінічного навчання є:
- реабілітаційні столи;
- медична бігова доріжка, яка змінює кут нахилу;
- гірка гантелей різної ваги;
- бруси терапевтичні;
- реабілітаційні та гімнастичні мати;
- сходи для відновлення навичок ходьби;
- степ-платформа;
- балансуючі платформи тощо.
Завдяки професійному доказовому обладнанню студенти одразу закріплюють знання, здобуті на предметах з фізичної терапії та ерготерапії в неврології, ортопедії, фізичної терапії при кардіопульмональних порушеннях, а також відпрацьовують терапевтичні вправи і тренують навички.
В аудиторії можна проводити лекції та практичні заняття, завдяки мобільності та можливості трансформації обладнання. Комфортне навчання створює простір для творчості, що є важливою частиною роботи фахівців, які допомагають людям одужувати після травм.
Проєкт «Реабілітація травм війни» реалізується Кафедрою фізичної терапії та ерготерапії УКУ в партнерстві з Благодійним фондом «Пацієнти України», Українським центром охорони здоров’я – UHC, Міністерством охорони здоров’я України, НСЗУ Національною службою здоров’я України, Міністерством соціальної політики України, Офісом президента України, радницею-уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності Тетяною Ломакіною. За підтримки Швейцарії, що надають через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва Посольства Швейцарії в Україні (Embassy of Switzerland in Ukraine).