Тетяна Завада про спільний проєкт з психології від студентів УКУ для старшокласників України
518Друзі, уся наша праця – це спільна і злагоджена командна робота. На факультеті наук про здоров’я студенти мають унікальні можливості ще під час навчання пробувати свої сили у викладанні та проведенні тренінгів.
Конфуцій сказав: «Скажи мені – я забуду, покажи мені – я запам’ятаю, дай мені зробити це разом з тобою – і я зрозумію». Тому не лише теорія і практика, але й розуміння того, як одне поєднується з іншим та про те, як слід взаємодіяти з аудиторією, будувати професійні стосунки з викладачами та колегами, розуміти себе та застосовувати свої знання, вміння і навички на користь суспільству – все це здобувають студенти. Допомагають та супроводжують студентів наші викладачі, які діляться досвідом та вміють реагувати на виклики часу, знають, що спільно легше долати труднощі та можливо досягнути добрих результатів.
Сьогодні наша розмова з пані Тетяною Завадою, кандидаткою психологічних наук, старшою викладачкою кафедри психології і психотерапії УКУ. До УКУ пані Тетяна викладала в Львівському національному медичному університеті ім Д. Галицького та Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій ім С. Гжицького, має управлінський досвід, працювала у Львівській обласній прокуратурі. Про власний шлях в професію, студентів та спільні проєкти читайте далі.
Пані Тетяно, як Ви обрали психологію своїм фахом та прийшли викладати в УКУ?
В психологію я прийшла з достатньо усвідомленим бажанням бути психологом. Але все було не так просто. Моя перша вища освіта – економіка. І, насправді, вона мене привела в психологію. Адже економіка дуже раціональна наука, в якій все спирається на чіткі закони і принципи. І мене цікавило, якщо люди раціональні істоти, то чому вони витрачають гроші так нераціонально. Чому іноді вони роблять імпульсивні, ірраціональні та емоційні вчинки? Ще студенткою економічного факультету я почала більше цікавитись цією темою, читати різні джерела з психології. Мене настільки сильно захопила і заполонила психологія, що я вирішила вступити і навчатись. Свідомо йшла вчитись на перший курс стаціонарного навчання, щоб якомога глибше дізнатись про психічний світ людини. Я прагнула більше розвивати себе в психології управління. Та в процесі навчання мене зацікавила клінічна психологія та консультування, тож я закінчила навчання, отримала клінічну спеціалізацію. Ось так я стала психологом, захистила кандидатську дисертацію та у 2016 році прийшла викладати в УКУ. Першим предметом, який я викладала, була «Загальна психологія», вела семінарські заняття.
В УКУ я можу сповна реалізувати себе. Моя робота викладачки добре поєднується з психологічним консультуванням і психотерапією. І я задоволена таким тандемом.
Пані Тетяно, розкажіть якими є студенти УКУ?
Студенти УКУ є відкриті до нових проєктів та співпраці. Вони сповнені енергією та буквально просять: «дайте нам можливість щось створити». І це їх відрізняє. В більшості вони розуміють, чого хочуть. Деякі наші випускники працюють у нас на кафедрі, це тішить. Сподіваюсь, що з часом можливості для наших студентів будуть розширюватись. Ми стараємось залучати наших студентів до різних проєктів і вони радо відгукуються на пропозиції, чи то волонтерська допомога в організації подій та конференцій, чи організаційна робота в інших напрямках. Зі студентами маємо добрі стосунки, які базуються на довірі та дружбі. Загалом наші студенти – великі молодці. Адже у вересні 2022 року було прийняте рішення, що ми повертаємось до навчання наживо і всі наші пари відбуваються на кампусі. Студенти, які мали досвід онлайн навчання в часі ковіду, сприйняли таку звістку з великим ентузіазмом. Яке би не класне було онлайн навчання, але нічим не можна замінити спілкування наживо. Тому ми працюємо в офлайн форматі, час війни наклав певні корективи, та я бачу, що наші студенти загалом справляються, вони організовані та вмотивовані в навчанні. Ми відкриті до запитів і потреб студентів та готові йти їм назустріч.
Розкажіть про спільні проєкти зі студентами?
Спільно зі студентами маю проєкт в УКУ, який називається «Школа психології». Це заняття для учнів старших класів, на яких вони отримують базові знання з основ психології. Перша «Школа психології», яку ми реалізували у 2016 році, мала дві групи: для дорослих та старшокласників. Тоді були перші окремі лекції-тренінги, які наші студенти вели для групи старшокласників. Наступні були у 2017 і 2020 роках, ми теж частково залучали студентів. Зараз, у 2023 році, лекції ведуть лише студенти і, зважаючи на обставини війни, ми робимо наш проєкт благодійним. Усі отримані за навчання кошти ми перерахуємо на ЗСУ.
Це буде особливістю цьогорічної програми «Школи психології»?
Так, додам ще також, що цьогорічна програма «Школи психології» складатиметься з 12 лекцій, першу вступну лекцію читатиму я, наступні 11 – студенти. Це будуть лекції-тренінги для старшокласників. Ми загалом стараємось продумувати і реалізовувати ті теми, які є актуальними на сьогоднішній день. Завжди маємо добре складений і продуманий план і дорожню мапу навчання, але також залишаємо поле для маневру та гнучкості. Адже не лише читаємо теорію, а взаємодіємо з учнями в процесі занять. Тому коли будуть запити від аудиторії, ми зможемо доповнити нашу програму, додати вправу, завдання, надати потрібну інформацію.
Ми будемо говорити про психіку, характер, емоції та почуття, психологічну стресостійкість та й загалом про те, що допомагає нам відновлюватись та наповнюватись. Будемо говорити про виклики сьогодення, про те, що хвилює нас і з чим ми живемо та маємо вміти давати собі раду.
Тож ми запрошуємо учнів 10-11 класів на заняття «Школи психології», які відбуватимуться в онлайн форматі. Також в корпусі діятиме коворкінг, куди можуть прийти учні і послухати лекцію. Старт програми уже 16 лютого 2023 року. Деталі тут.
В публікації використані світлини з робочого архіву пані Тетяни Завади.
розмовляла Ірина Гумен
менеджерка з комунікацій Факультету наук про здоров’я