Вдосконалюємо навчання та підвищуємо якість реабілітаційних послуг в громадах
729 грудня 2022 року отець-ректор Українського католицького університету Богдан Прах та регіональний директор організації Momentum Wheels for Humanity (Моментум «Колеса для людства») в Україні Наталя Мельниченко уклали Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю заради розвитку ефективної моделі клінічного навчання фізичних терапевтів.
На факультеті наук про здоров’я вже п’ятий рік поспіль кафедра Фізичної терапії та ерготерапії готує магістрів фізичних терапевтів та ерготерапевтів. Однією із особливостей навчальної програми є те, що всі студенти окрім досконалих теоретичних знань здобувають практичний досвід , а це понад 1000 годин практики у кращих клініках та реабілітаційних центрах Львівщини. Всі викладачі даної магістерської програми є практикуючими фахівцями. Програма розвивається, щороку вдосконалюється, співпрацює з міжнародними партнерами та фаховими спільнотами щоб забезпечити студентам той рівень освіти, який є на аналогічних програмах у навчальних закладах Європи, Канади, США.
Завдяки співпраці та підписаному Меморандуму між Моментум «Колеса для людства» і «Українського католицького університету» відбуватиметься покращення і підтримка клінічного навчання за спеціалізацією «Фізична терапія» у галузі знань Охорони здоров’я для другого (магістерського) рівня вищої освіти».
Відповідно до цього Меморандуму Сторони погоджуються співпрацювати над розвитком наступних напрямків:
- Вдосконалення освітньої програми та навчального плану другого (магістерського) рівня вищої освіти з фізичної терапії на основі українського законодавства та міжнародних рекомендацій;
- Проведення онлайн та офлайн тренінгів для викладачів, координатора клінічного навчання і клінічних супервізорів університету з метою покращення знань у галузі клінічного навчання, нейрореабілітації та кабінету доклінічної практики;
- Сприяння створенню або підсиленню кабінету доклінічної практики для студентів фізичної терапії шляхом його забезпечення спеціалізованим обладнанням;
- Проведення клінічного навчання з фізичної терапії на базі практик згідно освітнього стандарту та міжнародних рекомендацій;
- Залучення та організації роботи координатора клінічного навчання з фізичної терапії для забезпечення проведення клінічного навчання згідно стандарту вищої освіти.
Світлана Стельмах, деканка факультету наук про здоров’я наголошує, що співпраця з міжнародними фаховими організаціями є вкрай важливою: «Варто сказати, що професії фізичного терапевта та ерготерапевта є актуальними не лише у час війни, але були і будуть затребуваними завжди. В житті трапляються різні ситуації, коли ми втрачаємо фізичну активність. Відновитись після серцево-судинних захворювань, травм, аварій, поранень допомагає фізичний терапевт. Ероготерапевт повертає навички до самообслуговування.
Потреба в хороших спеціалістах існує завжди. Війна загострила її і збільшила необхідність надання якісних реабілітаційних послуг. При цьому варто відзначити й активний розвиток науки та практики у цій галузі, появу нових технологій, методик, допоміжних засобів.
Тож під час навчання студентів маємо акцентувати на використанні науково доведених методик роботи з пацієнтами із застосуванням сучасного обладнання. А це неможливо реалізувати без фахових викладачів і відповідно обладнаних кабінетів доклінічного навчання.
«Кабінети доклінічного навчання, в які зараз надходить реабілітаційне обладнання, є важливим етапом підготовки студентів, в них студенти готуються до клінічних практик. Перш ніж прийти в клініку чи реабілітаційний центр на практику, студентам потрібно пройти доклінічне навчання, ці кімнати мають відображати атмосферу, яка буде в клініці. В цих кімнатах ми зможемо проводити практичні заняття із залученням пацієнтів,» – зазначила Віра Рокошевська, завідувачка кафедри фізичної терапії та ерготерапії УКУ.
Даний Меморандум продовжує практичну співпрацю Моментум «Колеса для людства» і Українського католицького університету завдяки якій є усі передумови для зміцнення системи надання реабілітаційних послуг в Україні. Спільними зусиллями фахівців Моментум «Колеса для людства» та команди кафедри Фізична терапія та ерготерапія УКУ, використовуючи напрацювання попередніх років зросте якість клінічної освіти і як наслідок підвищуватиметься якість надання реабілітаційних послуг в громадах України.
Довідка: Ініціатива реалізується в рамках проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системі охорони здоров’я» (SRSHS) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Організація Моментум «Колеса для людства», раніше відома як UCP «Колеса для людства», була заснована в 1996 році для покращення мобільності дітей та дорослих із фізичними порушеннями в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. Моментум «Колеса для людства» забезпечує правильно підібраними кріслами колісними та надає послуги для покращення якості життя, виступає у ролі адвоката та партнера у сфері розвитку потенціалу місцевих організацій та створює ефективні та життєздатні системи в громадах, що сприяють довгостроковим змінам.